U CISOK centru Karlovac dana 27.9.2024. održan je okrugli stol na temu „Zapošljavanje osoba s invaliditetom u privatnom sektoru“.
Sudionici okruglog stola bili su Ivana Prahović, direktorica Tiskare Pečarić-Radočaj, Josipa Matanić iz Nacionalnog parka Plitvička jezera, Željka Tukac iz Žitoproizvoda, Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb, Sanda Špac, zaposlena osoba s invaliditetom, Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te Bruno Vuljanić, predstojnik Područnog ureda Karlovac Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao moderator.
Ovim okruglim stolom na temu zapošljavanja osoba s invaliditetom u privatnom sektoru željelo se poslodavcima, a i široj javnosti, predstaviti dobru praksu zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Tvrtka Žitoproizvod je, u konkurenciji tvrtki iz javnog i privatnog sektora iz cijele Hrvatske, dobila značajno priznanje za najbolju praksu u području zapošljavanja i održivog rada osoba s invaliditetom u 2023. u kategoriji „Srednji poslodavac“.
Tiskara Pečarić-Radočaj već godinama zapošljava osobe s invaliditetom te imaju uspješnu suradnju s potpornim institucijama. Od ukupno 22 zaposlene osobe u tiskari je zaposleno 7 osoba s invaliditetom.
Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ivana Mehle istaknula je kako HZZ podržava rad osoba s invaliditetom te njihov broj u evidenciji raste. Razlog tome je i promjena zakona iz 2022. kojim se pravo na novčanu pomoć za te osobe više ne isplaćuje iz sustava socijalne skrbi već iz sustava zapošljavanja. U evidenciji Zavoda ima oko 10 500 osoba s invaliditetom. Trend rasta zapošljavanja osoba s invaliditetom iz evidencije prisutan je zadnje tri godine što potvrđuje činjenicu da invaliditet ne mora biti prepreka za rad i da osobe s invaliditetom itekako imaju svoje mjesto na tržištu rada. Zamjenica ravnatelja naglasila je da su mjere poticanja zapošljavanja usmjerene prema zapošljavanju kod privatnih poslodavaca, no osobe s invaliditetom mogu raditi i kroz mjeru javnog rada. U velikom broju uključuju se i u mjere za poticanje obrazovanja uz korištenje vaučera ili osposobljavanje kod poslodavca. Samozapošljavanje je četvrta mjera koje osobe s invaliditetom također koriste, što je dobar pokazatelj da mogu biti i poduzetnici.
Ivana Mehle je naglasila i kako psiholozi HZZ-a rade s njima i pomažu im pronaći odgovarajuće zanimanje. Kada to nije dovoljno osobu se može uputiti na profesionalnu rehabilitaciju. Na nivou države dvjestotinjak je osoba bilo uključeno u ovaj postupak, s time da se on provodi samo u većim gradovima.
Darko Sobota je naveo kako Centar, osim što pruža usluge za poslodavce, surađuje i s osobama s invaliditetom radi podizanja njihovih radnih kompetencija kako bi bili konkurentniji na tržištu rada. Uloga Centra je upoznati poslodavce s osobama s invaliditetom, njihovim mogućnostima, opterećenjima i sposobnostima u svrhu pronalaženja odgovarajućeg radnog mjesta koje će istaknuti njihov puni potencijal. U tom slučaju veća je održivost tog zaposlenja.
Sobota je naglasio kako su surađivali i s Tiskarom Pečarić-Radočaj i Žitoproizvodom te kako te tvrtke imaju veći broj zaposlenih osoba s invaliditetom jer imaju iskustva u radu s njima, znaju koje su im mogućnosti te samim time nemaju straha od zaposlenja istih.
Josipa Matanić iz Nacionalnog parka Plitvička jezera je rekla kako oni kao javna ustanova moraju dati prednost zapošljavanju osoba s invaliditetom. Zapošljavaju ih na različitim radnim mjestima kao što su pomoćni kuhari ili konobari, čuvari i administrativni referenti. Od 600-tinjak zaposlenih osoba u sezoni, 40-ak ih je s invaliditetom, što i nije velika brojka, ali naglasila je da je tome najveći razlog konfiguracija samog Parka.
Panelisti poduzetnici složili su se kako se ne suočavaju s problemima u radu s osobama s invaliditetom. Naprotiv, naglasili su kako su izuzetno kvalitetni i vrijedni radnici s minimalnim korištenjem bolovanja.
Sanda Špac zaposlena osoba s invaliditetom, istaknula je važnost pravovaljanih informacija te dodala da je najveći problem raspršenost istih i nepovezanost sustava.
Zaključno, Ivana Mehle je navela kako u odnosu na Europsku uniju imamo još prostora za napredak u zapošljavanju osoba s invaliditetom. Plan HZZ-a je kroz mjere aktivne politike zapošljavanja i dalje poticati zapošljavanje osoba s invaliditetom. Nastavit će se s edukacijom savjetnika koji se isključivo bave s osobama s invaliditetom kako bi im bili kvalitetna potpora. Kroz razne aktivnosti, kao što su tribine, seminari, radionice i okrugli stolovi, poticat će se zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Na kraju, zaključili su kako je osobama s invaliditetom izuzetno važno omogućiti pravovaljane informacije, međuinstitucionalnu suradnju, mrežu udruga te edukacije osoba s invaliditetom, ali i poslodavaca.